https://www.facebook.com/Resurscompl
TURNUSY
(71) 372 40 53
Pn - Pt: 8:30 - 16:00
PRZYCHODNIA
(71) 342 52 78
Pn - Pt: 8:00 - 18:00

Sarbinowo Morskie

Sarbinowo to maleńka, nadmorska miejscowość, o charakterze typowo letniskowym. Jej położenie w pasie nadmorskim, nieopodal kurortów Mielno i Ustronie Morskie oraz obok letnisk Gąski i Chłopy zapewnia wiele atrakcji w pobliżu.


Dużą atrakcją znajdującą się przy plaży, jest oddana w 2013 roku promenada. Ciągnie się ona wzdłuż brzegu na odcinku około jednego kilometra i jest miejscem spacerów dla turystów i mieszkańców.


Spoglądając z plaży w kierunku miasta dostrzeżemy zabytkowy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym będziemy mogli zobaczyć organy pochodzące z XIX wieku.


Spacerując plażą w kierunku Ustronia Morskiego, będziemy mogli zwiedzić zabytkową Latarnię Morską w Gąskach. Nagrodą za pokonanie ponad 200 stopni jest piękny widok rozpościerający się na całą okolicę.


Plaża jest nie tylko doskonałym miejscem na wypoczynek, ale co więcej świetnie wpływa na nasze zdrowie. Rozgrzany piasek poprawia metabolizm i przyspiesza krążenie krwi, poprawiając działanie wielu organów wewnętrznych, relaksując i rozluźniając mięśnie.Teraźniejsze Sarbinowo leży blisko brzegu morza, jednak nie od zawsze tak było. Dawniej, wczasowisko leżało około 1,5 km od brzegu, lecz morze podmywało brzeg i żeby chronić Sarbinowo na początku XX wieku zbudowano mur długi na kilometr. Do naszych czasów ocalał górujący nad wioską - neogotycki kościół z 1856 roku.


Przez wiele dziesięcioleci morze wbijało się w ląd, aż w roku 1910 umocniono brzeg liczącym około kilometra murem, mającym na celu zapobiec niszczącej działalności morza. Wybudowano go z kamieni i betonu. To właśnie on stał się fundamentem nowej promenady spacerowej.


Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich. Stary mur został umocniony i zmodernizowany, wybudowano dwa zjazdy na plażę i dziewięć zejść oraz oświetlenie.


Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 września 2013 roku. Inwestycja pochłonęła 14,5 mln zł. Zarówno dla mieszkańców, jak i turystów jest to przepiękne miejsce do spacerów, podziwiania wschodów i zachodów słońca oraz pewnego rodzaju taras widokowy na Morze Bałtyckie. Spoglądając w kierunku miasta zobaczymy piękny Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który góruje ponad całą okolicą.


Przy promenadzie znajdują się bary, kawiarnie, ogródki piwne, smażalnie ryb oraz obiekty noclegowe. Promenada to doskonałe miejsce na długie spacery i relaks.Co roku, w połowie sierpnia urządzany jest tutaj festyn w czasie odpustu - przyciąga on tłumy odwiedzających. W świątyni znajdują się również wywodzące się z XIX stulecia organy, dzięki którym kościół jest miejscem wielu występów chórów, śpiewaków operowych, znanych muzyków.

loading